Centrum Edukacyjno – Szkoleniowe ALFA

Adres:

ul. Żórawskiego 5, lokal 24 - II p., 06-400 Ciechanów

Kultura bezpieczeństwa

Źródło: Mateusz Cudnik

Żadna firma nie jest w stanie realizować solidnego programu poprawy bezpieczeństwa bez odpowiedniej kultury u podstaw. Kultura bezpieczeństwa to coś więcej niż tylko pogadanki o bezpieczeństwie i organizowanie szkoleń BHP. Kultura bezpieczeństwa jest integralną częścią wszystkich wykonywanych działań w firmie, od prostych zadań biurowych po niebezpieczne prace przy maszynach albo wykonywane na wysokości.

Co najważniejsze, praca nad kulturą bezpieczeństwa wymaga udziału każdego pracownika, począwszy od kierownictwa najwyższego szczebla, na pracowniku wykonującym prace kończąc, a także podwykonawcy, dostawcy i innych osób z otoczenia wykonywanych prac.

Jeśli chcesz wzmocnić kulturę bezpieczeństwa w swojej firmie w roku 2024, przeanalizuj najpierw obecny poziom zaangażowania i zastanów się, co można poprawić.

Szkolenia związane z bezpieczeństwem

Solidne i regularnie prowadzone szkolenia mogą znacząco pomóc w budowaniu kultury bezpieczeństwa.

Jednak nawet jeśli Wasi pracownicy wykazują najwyższy poziom zaangażowania, szkolenia nigdy nie powinny schodzić na dalszy plan.

Nawet jeśli masz zespół doskonałych, świadomych i bardzo dobrze przeszkolonych specjalistów – „weteranów“.

Pracownicy z długim stażem potrzebują szkoleń w zakresie bezpieczeństwa w takim samym stopniu, jak nowi pracownicy. Z biegiem czasu u pracowników mogą rozwinąć się niebezpieczne nawyki. Mogą się im one wydawać bezpieczne, jednak nie koniecznie muszą być zgodne z zasadami bezpieczeństwa.

Prowadząc regularne sesje szkoleniowe, możesz przerwać ten cykl, delikatnie przypominając pracownikom, jak należy wykonywać zadania w bezpieczny sposób.

Audyty i kontrole BHP

Audyty i kontrole są niezbędne w pracy nad poprawą stanu bezpieczeństwa w firmie.

Jednak bez odpowiedniego planowania i zarządzania audytami oraz niezbędnych narzędzi w tym pomagających, prowadzenie audytów i rejestrowanie ich wyników może pochłaniać dużo Twojego czasu – czasu, który można by przeznaczyć na doskonalenie innych obszarów programu bezpieczeństwa.

W tym roku za cel warto postawić sobie nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także efektywności. Im mniej czasu poświęcisz na określone zadania, tym więcej czasu będziesz mieć aby skupić się na innych ważnych obszarach.

Prowadzenie postępowań powypadkowych i analiza niebezpiecznych zdarzeń

Podobnie jak przeprowadzanie audytów, także wypadki przy pracy i analiza niebezpiecznych zdarzeń mogą zająć Twój czas. Pojedynczy incydent może skutkować godzinami analizowania, raportowania, wypełniania dokumentów i ich przeglądania.

Oprócz poprawy efektywności audytów, możesz także poprawić sposób pracy nad incydentami. I choć zapewne chcesz zachować jak największą szczegółowość i dokładność w analizie niebezpiecznych zdarzeń, mogą istnieć nowe sposoby zarządzania nimi.

Specjaliści BHP w niektórych firmach mogą nie przykładać odpowiedniej uwagi do analizy w trakcie postępowań powypadkowych dlatego, że brakuje im czasu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, w tym roku postaraj się głębiej niż kiedykolwiek zagłębiać się w dochodzenia powypadkowe. Często niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły, a które możesz odkryć, mogą dać lepszy wgląd w pierwotną przyczynę problemu i naprowadzić Cię na bardziej odpowiednie działania naprawcze i prewencyjne.

Za każdym razem, gdy wydarzy się niebezpieczne zdarzenie, koniecznym krokiem jest zbadanie jego przyczyn i usunięcie ich. Zaczynając od zgłoszenia niebezpiecznego zdarzenia, przez kontrolę miejsca zdarzenia, po określenie koniecznych do wprowadzenia działań naprawczych lub prewencyjnych. Znalezienie przyczyn źródłowych jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku pozytywnego rozwiązania. Określenie odpowiednich i skutecznych działań naprawczych oraz dopilnowanie ich realizacji także wymaga wysiłku. Niestety, ten krok często może być najbardziej czasochłonny.