Centrum Edukacyjno – Szkoleniowe ALFA

Adres:

ul. Żórawskiego 5, lokal 24 - II p., 06-400 Ciechanów

Jak pracownicy mogą promować bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Źródło: Mateusz Cudnik

1. Udział pracowników w programach bezpieczeństwa

Udział pracowników w tworzeniu i wdrażaniu programów bezpieczeństwa zwiększa ich zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednak kierownictwo nie może oczekiwać, że pracownicy będą brali udział w inicjatywach dotyczących bezpieczeństwa samowolnie. Aby to robili, powinni być do tego zapraszani i zachęcani. Warto ich na przykład zapraszać do uczestnictwa w spotkaniach oraz dyskusjach na temat nowych przepisów i tworzonych procedur oraz instrukcji BHP, albo wprowadzanych w firmie innowacjach dotyczących ich bezpieczeństwa.

Więcej “Jak pracownicy mogą promować bezpieczeństwo w miejscu pracy?”

Dlaczego duże firmy powinny zbierać opinie pracowników na temat bezpieczeństwa?

Źródło: Mateusz Cudnik

Pracownicy wiedzą najlepiej

Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, co dzieje się w miejscu pracy, musisz porozmawiać z pracownikami. Ci pracownicy często mają bardzo dobre spojrzenie na mocne i słabe strony firmy w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Będą wiedzieć o problemach i o tym, co firma może poprawić.

Więcej “Dlaczego duże firmy powinny zbierać opinie pracowników na temat bezpieczeństwa?”

Co wyróżnia doskonałe zarządzanie BHP?

Źródło: Mateusz Cudnik

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy jest nieodzownym elementem działalności każdej organizacji, niezależnie od branży. Szczególnie istotne jest jednak w średnich i dużych firmach, w których zagrożeń wypadkowych jest więcej. Skuteczne zarządzanie BHP nie tylko chroni pracowników przed niebezpieczeństwami związanymi z pracą, ale także przyczynia się do poprawy efektywności działania firmy oraz budowania pozytywnego wizerunku na rynku.

Więcej “Co wyróżnia doskonałe zarządzanie BHP?”

Jak zmniejszyć ilość wypadków przy pracy w dużej firmie: nieprawidłowe zachowania pracowników jako kluczowy czynnik wypadków przy pracy

Źródło: Mateusz Cudnik

W pierwszym kwartale 2024 roku, 15 433 osoby zostały poszkodowane w wypadkach przy pracy. Liczba poszkodowanych wzrosła o 7,9% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Jak podaje GUS, w aż 41,7% wypadków przy pracy przyczyną były nieprawidłowe zachowania pracowników.

Więcej “Jak zmniejszyć ilość wypadków przy pracy w dużej firmie: nieprawidłowe zachowania pracowników jako kluczowy czynnik wypadków przy pracy”

Jak planować i prowadzić spotkania dotyczące BHP?

Spotkania dotyczące BHP w miejscu pracy są nieodzownym elementem skutecznych programów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w dużych firmach. Mówiąc o spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa możemy mieć na myśli szkolenia omawiające problematykę BHP, ale także krótkie spotkania z pracownikami skupiające się na pojedynczych zagadnieniach, zwane „Minutami dla bezpieczeństwa”, „Toolbox talk”, „Odprawami bezpieczeństwa” itp.

Więcej “Jak planować i prowadzić spotkania dotyczące BHP?”

Kultura bezpieczeństwa

Źródło: Mateusz Cudnik

Żadna firma nie jest w stanie realizować solidnego programu poprawy bezpieczeństwa bez odpowiedniej kultury u podstaw. Kultura bezpieczeństwa to coś więcej niż tylko pogadanki o bezpieczeństwie i organizowanie szkoleń BHP. Kultura bezpieczeństwa jest integralną częścią wszystkich wykonywanych działań w firmie, od prostych zadań biurowych po niebezpieczne prace przy maszynach albo wykonywane na wysokości.

Więcej “Kultura bezpieczeństwa”

Zdarzenie potencjalnie wypadkowe – czym jest i dlaczego warto je analizować?

Źródło: Mateusz Cudnik

Zdarzenie potencjalnie wypadkowe to termin, który często pojawia się w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale co dokładnie oznacza to pojęcie? Czym zdarzenie potencjalnie wypadkowe różni się od wypadku przy pracy? Warto zgłębić te kwestie, aby lepiej zrozumieć, jak można zapobiegać potencjalnym zagrożeniom w miejscu pracy i kreować bezpieczniejsze miejsce pracy.

Więcej “Zdarzenie potencjalnie wypadkowe – czym jest i dlaczego warto je analizować?”